TahminGold Blog Detay

İddaa Kazancı ve Vergi Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

İddaa Kazancı ve Vergi Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

İddaa’dan yüksek bir ikramiye kazandığımızda hepimizin merak ettiği gibi iddaa vergi oranı nedir sorusu hemen aklımıza geliyor. Peki iddaa vergi kesintisi ne kadardır?


İddaa Kazancı Nasıl Hesaplanır?

İddaa’da; kuponda bulunan ve başarılı tahmin edilen maçların, oranlarının birbiriyle çarpımı ile çıkan sayının, eğer varsa kuponun misli ile çarpılması sonucu ile tespit edilir. Sistemsiz oynanmış olan tüm oyunlarda, minimum bir yanlış tahmin bulunan kuponlara ikramiye ödemesi yapılmaz.

Spor Toto oyununda oynanan tüm kuponlardan elde edilen para bir havuzda toplanır ve kuponlarında 12-13-14-15 doğru tutturan kupon sahiplerine dağıtılır.
TJK oyunlarında, oynanmış olan oyuna ve koşunun olduğu gün toplanmış olan paraya göre belirlenmiş olan ikramiye tutarına göre kazanç değişmektedir.


İddaa Vergi Kesintisi Ne Kadardır?

Şans oyunlarından elde edilen ödül ve ikramiyelerden alınacak veraset ve intikal vergisi için kaynakta kesinti sistemine geçmiştir. Bu kapsamda veraset ve intikal vergisi şans oyunlarını düzenleyenler tarafından ikramiyeleri kazananlar adına Kanun’da belirlenen istisna tutarı da dikkate alınarak hesaplanmakta ve idareye ödenmektedir.

01.01.2018 tarihi itibariyle; kanunda belirlenen istisna tutarı 4.656,00 TL (Dörtbinaltıyüzellialtı Türk Lirası)’dir. Bu tutara kadar olan kazançlar Veraset ve İntikal vergisinden muaftır. Kazanılan tutarın, bu rakamın (4.656,00 TL) üstünde olması durumunda ise 4.656,00 TL’yi aşan ikramiye miktarı, kanuna göre %20 oranında vergilendirilmektedir.

İddaa tahminleri yaparken ve kupon hazırlarken, toplam kazanılan tutarı vergi dilimine sokmadan ayarlayıp, vergi vermekten kurtulabilirsiniz tabiki. Ama bu tamamen size kalmış.
 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın