Voleybol Kaç Kişiyle Oynanır?

Voleybol Kaç Kişiyle Oynanır?

Voleybol, açık havada veya kapalı spor salonlarında oynanabilen bir spor dalı olmakla birlikte aynı zamanda bir takım oyunudur. Türkiye’de voleybol sporu, 1936 yılında, Spor Oyunları Federasyonuna bağlanmıştır. Ve bağlılık uzun bir aradan sonra, 1958 yılında federasyonların ayrılması sebebiyle bağımsız bir spor dalı halini almıştır. Bununla birlikte, Türkiye de ilk olarak yapılan voleybol karşılaşması, 1948 yılında, şampiyonaların başlamasıyla gerçekleşmiştir. Bundan sonra voleybol yıllarca yaygınlaşan bir spor dalı haline gelmiş, ilk maç 1953 yılında Yugoslavya ile İstanbul’da gerçekleşmiştir.

Voleybolun Oynanışı

Voleybol oyunu, iki taraf arasında gerçekleşir. Sahada, bir takım altı, diğer takım altı olmak üzere, toplam on iki oyuncu bulunmaktadır. Voleybol oyununda asıl amaç, oyuncular tarafından, sahanın ortasını kesen ve boyu 2.43 metre olan bir fileden karşı tarafa topa vurarak geçirmek ve karşı tarafın sahasına düşmesini sağlamaktır. Voleybol aynı zamanda, eni 9 metre ve boyu 18 metre olan bir sahanın içerisinde oynanır.

Bir maç, en fazla beş set sürmekle birlikte, aynı takım ilk üç seti alarak oyunu kazanabilir. Bir set, 25 sayıdan oluşmaktadır, ama bu durum, eğer oyun beşinci set olan son sete kalırsa, 15 sayı alan takım galip gelmektedir. Aynı zamanda, eğer sayılar karşılıklı olarak aynı kalırsa, iki takımında sayıları arasındaki fark sayısı iki olmalıdır.

Oyun, takımın birinci numarasında bulunan oyuncunun servis atması ile başlar. Eğer hakemler tarafından serviste herhangi bir hata durumu fark edilirse sayı karşı takıma verilir. Takımda bulunan altı oyuncu, topu birbirleri arasında en fazla iki defa paslaşma yapabilirler. Üçüncü paslaşmada topu filenin karşı tarafına göndermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda, bir diğer hata da, bir oyuncu topa iki defa üst üste vurmamalıdır. Bu olursa, sayı, otomatik olarak karşı takıma geçer.

Takımlar, her sayı kazandıklarında, karşı oyuncunun yerine geçerek onun aldığı pozisyonu alırlar ve daire şeklinde ilerlerler. Topa belden yukarı olmak kaydıyla her şekilde vuruş gerçekleştirilebilir.
 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın