Türkiye'de Okunan Spor Gazeteleri

Türkiye'de Okunan Spor Gazeteleri
Ülkemizde okuyucu ile buluşan birçok spor gazetesi bulunuyor. Bu gazetelerden bazıları yüksek miktarda talep görürken bazıları daha az bir okuyucu kitlesine sahiptir. Bir spor gazetesini çok okunmasının nedenler arasında gazetede doğru haberler yazılması, gazetenin yazar kadrosunun usta ve sevilen isimlerden oluşması ve gazetenin tarafsız olup olmamasıdır. Gazetelerde özellikle transfer dönemlerinde birçok yalan haber dolaşır. Bu yalan haberler gazetelerin okuyucu sayısını azaltır ve gazeteye olan güveni bitirir. Ayrıca iyi bir spor gazetesi tarafsız olmalı bütün takımlara ve bütün branşlara eşit yakınlıkta olmalıdır. Bu durum gazeteye güveni arttırır ve gazetenin daha fazla okuyucuya ulaşmasını sağlar. Türkiye'de bu kurallara uyarak yayın yapan ve uzun yıllardır vardığını sürdüren spor gazeteleri bulunuyor.


 

Türkiye'deki Popüler Spor Gazeteleri

Türkiye'de en çok okunan spor gazeteleri arasında Fanatik ve Fotomaç gelir. Bu gazeteler gerek yatıkları haberlerle gerekse yazar kadrosu ile okuyucudan tam not alan ve her gün milyonlarca okuyucuya ulaşan gazetelerdir. Bu gazetelerin yanı sıra Türkiye'de Açık Mert Korkusuz, Fotogol gibi spor gazeteleri de bulunur. Bu gazeteler Fanatik ve Fotomaç gazetelerine göre yayın hayatına daha sonra giriş yapmış olan spor gazeteleridir.
 

Spor Ekleri

Ülkemizde bu spor gazetelerine ek olarak normal haber gazetesi olan ancak spor eki veya spor sayfası olan ve sırf spor sayfaları nedeni ile her gün milyonlarca okuyucuya ulaşan gazeteler de bulunur. Bu gazeteler arasında Habertürk, Posta, Star ve Takvim gazeteleri başroldedir.
 Spor gazeteleri ve normal gazeteler ülke çapında basılır ve ülkenin her yerinde satışa sunulur. Ancak bölgelerde ve yörelerde yöresel spor gazeteleri de bulunur. Yöresel spor gazetelerinden bazıları taka, spor61, spor ekspres gibi gazeteler bulunur ve bu gazetelerde yörenin takımı hakkında bilgiler bulunur.


 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın