Frikik Ne Demek?

Frikik Ne Demek?

Frikik, pozisyon olarak ceza sahası dışından vurulan şutların orta açmadan falsolu bir şekilde direk kaleye çekilmesi anlamına gelse de, futbolcular için ‘yoktan var etmek’ niteliği taşır.

Penaltı atışları hariç futbol organizasyonlarında gol olma olasılığı yüksek pozisyonlar olan frikiklerde futbolcu, ceza sahasının dışından herhangi bir yerde faul durumunda kalırsa takım serbest vuruş kazanmış olur. Bu serbest vuruşlar direk olarak kaleye kullanılması durumu ise frikik olarak bilinmektedir.

FRİKİK KALİTEYİ ARTTIRIR

Dünyanın en çok izlenen spor dallarının başında gelen futbolda izleyicilerin en çok etkilendikleri pozisyonlardan biri de frikik atışlarıdır. Dünya üzerinde futbolcular frikik atışlarındaki başarıları ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak frikik atışlarını orta saha oyuncuları yapmaktadır.

Örnek olarak, 2012 yılında oynanan Galatasaray – Fenerbahçe TFF Süper Kupa karşılaşmasında Alex De Souza’nın ceza sahası dışından, yaklaşık 25 metreden attığı frikik golü veya yine 2011 – 2012 sezonunda oynanan Galatasaray – Fenerbahçe karşılaşmasında Selçuk İnan’ın ceza sahası dışından attığı gol gösterilebilir.

DEFANS OYUNCULARI DA FRİKİK KULLANIR

Ülkemizde orta saha oyuncusu olmamasına rağmen firikik kullanan futbolculara ise örnek olarak Beşiktaş forması giyen sol bek Caner Erkin (Beşiktaş döneminde fazla olmasa da Fenerbahçe döneminde sık sık firikik kullanırdı) ve sezon başında Sevilla’ya transfer olan Fenerbahçeli stoper Simon Kjaer gösterilebilir.

TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ FRİKİK USTALARI

Yine ülkemizde firikik ustası olarak gösterilen; Hami Mandıralı, Selçuk İnan, Sergen Yalçın, Hakan Çalhanoğlu (Milan forması giymektedir) ve Emre Belözoğlu gibi isimler bu atışları fazlaca gole çevirebilen futbolcular olarak bilinmektedir.

Türkiye Süper Ligi’nde oynayan Wesley Sneijder, Alex De Souza, Pierre Van Hooijdonk da firikikleri ustaca kullanmaları ile ön plana çıkar futbolculardır.

Dünya futbolunda ise Zinedine Zidane, David Beckham, Roberto Carlos, Frank Lampard, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Andrea Pirlo firikik ustaları olarak gösterilmektedir.
 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın