Basketbolda Hücum Süresi Kaç Saniyedir?

Basketbolda Hücum Süresi Kaç Saniyedir?

Basketbol en popüler spor dalları arasında yer alır. Parklarda, okullarda veya spor salonlarında oynanan basketbolda süre yoktur. Takımlar faul yapmadan rakipten topu almaya çalışır. Ancak profesyonel basketbolda her takımın hücum etmesi gereken yirmi dört saniye bulunur. Takımlar bu yirmi dört saniye içerisinde topu rakip potaya atmak zorundadır. Aksi takdirde top rakip takıma geçer ve aynı şekilde rakip takım yirmi dört saniye içerisinde hücum etmeye çalışır.

Basketboldaki Diğer Süreler

Basketbol maçlarında her takımın topu oyunda tutmak için yirmi dört saniyesi bulunur. Takımlar bu yirmi dört saniyenin en fazla sekiz saniyesinde topu kendi sahasından çıkarıp rakip yarı sahaya geçirmesi gerekir. Bunu gerçekleştiremeyen takımlar top kaybı yapar ve topu rakibe verir. Bunun dışında bir oyuncuya faul yapıldığında saniye kaldığı yerden devam eder. Yani kalan sürede takımlar hücum etmek zorunda kalır. Ancak bir oyuncuya faul yapıldığı zaman süre on dört saniyeden az ise o zaman süre on dört saniyeye çıkarılır.

Basketbol oyununda topa ayakla dokunmak yasaktır. Bir oyuncu topa ayakla dokunursa top rakip takıma geçer. Oyuncu topa değdiğinde rakip takım topu oyuna sokarken süre on dört saniyenin altında ise tekrar on dört saniyeye tamamlanır. Ancak süre on dört saniyenin üzerinde ise süre kaldığı yerden devam eder.

Basketbolda Müsabaka Süreleri

Bir basketbol maçı toplamda dört çeyrekten oluşur. Çeyrekler onar dakikadan oluşur. Takımlar iki çeyrek oynadıktan sonra maça on beş dakika ara verilir. Aranın ardından takımlar tekrar parkeye çıkarak mücadeleye devam eder ve maç iki çeyrek daha oynanır. Maç eğer berabere biterse takımlar beş dakikalık uzatma oynar. Eğer birinci uzatma devresi de berabere biterse takımlar bir beş dakika daha uzatma oynar.

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın