TahminGold Haber Detay

Basketbol Maçını Kaç Hakem Yönetir?

Basketbol Maçını Kaç Hakem Yönetir?

Basketbolda kurallarını uygulamak üzere sahada 3 hakem bulunur. Bu hakemler başhakem ve yardımcı hakemler olmak üzere ikiye ayrılır. Hakemler statülerine göre ikiye ayrılmalarına karşılık tek tip kıyafet giyerler. Bu kıyafet gri t-shirt, siyak kumaş pantolon ve siyah basketbol ayakkabısından oluşur. Ayrıca basketbol hakemlerinin sahada bulunan takımlarla hiçbir bağlantısının olmaması gerekmektedir.
 

Masa Hakemleri
Basketbolda sahada bulunanlar haricinde masa görevlileri de bulunur. Masa görevlileri skoru tutmak üzere, hücum ve maç süresini kontrol etmek üzere görevlendirilmişlerdir. Eğer maç FIBA statüsünde bir karşılaşma ise masa hakemlerinin de tek tip giyinmeleri zorunludur. Masa hakemlerinin de kuralları belli olup, masa hakemleri hiçbir şekilde kuralların farklı uygulanması için anlaşma yapamazlar.
Masa hakemleri haricinde onların yanında bir teknik gözlemci de bulunabilir. Bu teknik gözlemci skor tutmaktan sorumlu ve süreden sorumlu olan iki görevlinin arasında konum alır ve maçın sorunsuz ve kurallar dahilinde ilerlemesi için çaba harcar.


Baş Hakemin Saha Dışı Görevleri
Baş Hakemin saha içinde olduğu gibi saha dışında da birçok görevi mevcuttur. Basketbol maçı esnasında gerekli olan tüm donanım ve aletleri hazırlama görevi başhakeme verilmiştir. Önceden basketbol oynanabilirliği açısından sağlaması yapılmış en az iki top belirlemesi de başhakemin görevidir. Maç öncesinde oyuncuların kontrol edilmesi görevini başhakem yapar. Bu kontrolün amacı bir oyuncunun diğer oyuncuları risk altında bırakabilecek objelerin kullanılmasını önlemektir.

 


Basketbol Hakemi Olmak
Basketbol hakemi olmak için belirli bir yaş sınırı vardır. Eğer basketbol aday hakem kurslarına kayıt olmak istiyorsanız 17-30 yaş aralığında olmanız gerekmektedir. Bir başka gereklilik ise başvuranların en az lise ve dengi okul mezunu olmalarıdır. Ayrıca geçmişte hüküm giymemiş olmak ve sağlık durumunun basketbol hakemi olmak için bir engel teşkil etmemesi de gerekmektedir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından 6 ay veya 6 ayın üzerinde ceza almış bir kişi basketbol hakemliği kurslarına başvurma hakkına sahip değildir.