Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Basketbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Basketbol dünyada popüler olan takım sporlarından bir tanesidir. Bu spor dalında profesyonel bir maçta takımlar maç boyunca on iki oyuncu ile mücadele eder. Ancak bu on iki oyuncudan takım koçları ilk beş oyuncu seçer ve müsabakada takımı başlangıçta beş oyuncu temsil eder. Diğer takım koçu da beş oyuncu seçer ve on oyuncu ile bir basket maçı başlar. Ancak takımlar başlangıçta on iki oyuncu ile parkede yer alır. Beş oyuncu seçildikten sonra kalan yedi oyuncu bench diye tabir edilen koltuklarda oturur ve koçlarından görev bekler. Takım koçları maça müdahale etmek istediği zaman oyuncu değişikliği yaparak ilk beşini değiştirip maça bençte oturan oyunculardan birini veya birkaçını sokabilir. Müsabaka boyunca takımların sınırsız oyuncu değişliği vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta aynı takımdan sahada aynı anda beş oyuncu mücadele edebilir.

Basketbol Oyununun Diğer Kuralları

Basketbol müsabakalarında takımlar iki çeyrekten oluşan iki devre maç oynarlar. Avrupa basketbolunda çeyreklerin süresi on dakika NBA ve Çin Ligi müsabakalarında çeyreklerin süresi 12 dakikadır. Avrupa basketbolunda takımların dört tane takım faul hakkı, NBA ve Çin Liginde ise takımların beşer takım faul hakkı bulunur. Takımlar bu faul hakları dolana kadar rakibine faul yapabilir ancak faul hakkı dolduktan sonra yapılan her faulde rakip takım oyuncuları serbest atış kullanılır.

Basketbol Müsabakasında Oyuncuların Kaç Faul Hakkı Bulunur?

Bu spor dalında her oyuncunun beş faul yapma hakkı vardır. Bir maçta beş faul yapan oyuncu maçtan ihraç edilir ve yerine başka bir oyuncu girer. Basketbol sporunda futboldaki gibi sarı kart kırmızı kart gibi durumlar söz konusu değildir. Her takım sahada beş oyuncu ile bulunmak zorundadır. Ancak basketbol sporunda rakibine sert faul yapan oyuncu diskalifiye edilebilir ve yerine başka bir oyuncu girmek zorundadır.
 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın