2014 ten Bu Güne En Çok Kazanan Takımlar

2014 ten Bu Güne En Çok Kazanan Takımlar
Sarı kırmızılı ekip Avrupa'dan men cezası ile burun buruna gelirken, aslında bu tablo diğer ekiplerin de her an benzer bir sorun ile karşılaşmasının muhtemel olduğunu ortaya koyuyor. 

Ekipler adeta bile bile lades oldular. Son 10 yılda şu anda Süper Lig'de yer alan ekiplerin transfer al-satlarından ortaya çıkan bilançoları gösteren tablo vahim tabloyu ortaya koyuyor.Borsaya açılmayan kulüplerin sayısının 14 olduğu ligde tablo her ne kadar resmi olmasa da 18 ekibin 10 yıllık alım satım bilançosu 400 ila 450 milyon Euro eksi olarak tabelaya yansıdı. 

Alım satımlardan en çok zarar eden ekip 170 milyon Euro ile Fenerbahçe olurken, sarı lacivertlileri 117 milyon Euro ile Galatasaray, 97 milyon Euro ile Beşiktaş takip ediyor. 

SADECE BİR SEZON KARA GEÇİLDİ
Ekiplerin bilançolarda artıya geçtiği tek sezon ise 2015-2016 sezonu yazında oldu. Finansal Fair Play'in baskısı ile ekipler ilke defa kar ederken, geçtiğimiz sezon bu değer 29 milyon Euro, 2013-2014 sezonunda ise rekor düzeye ulaşarak 74 milyon Euro olmuştu. 

Transferde en fazla kar eden ekip ise bu sezon Beşiktaş ile Bursaspor oldu. Bursaspor 15 milyon Euro'luk bilanço gerçekleştirirken, Beşiktaş 10 milyon Euro kar ile ikinci sırada yer aldı.

Kaynak: futbolarena.com


 

Üye Yorumları

Sizde Yorum Yazın