Olimpiyat Halkaları Neyi Temsil Eder?

Olimpiyat Halkaları Neyi Temsil Eder?

Olimpiyatlar dört yılda bir tekrarlanan dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Sporcular ve ülkeler açısından prestij kaynağı spor aktivitelerinin başında geldiğinden büyük bir heyecanla beklenir. Çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla milyonlarca sporsever tarafından izlenen olimpiyat halkaları iç içe geçmiş, farklı renklerden oluşan beş halkadır. Bu halkalardaki renkler mavi, sarı, siyah, kırmızı ve yeşildir.

1912 Stockholm Olimpiyatları esnasında, karar verilen beş halkalı olimpiyat bayrağı, 1916 yılında devam etmekte olan dünya savaşı nedeniyle olimpiyat yapılamadığından dört yıl sonra görücüye çıkmıştır. 1920’de Antwerp’te yapılan olimpiyatlar esnasında bayrak ilk kez kullanılmış ve o günden günümüze kadar sevilerek göklerdeki yerini almaya devam etmektedir. Acaba olimpiyat halkaları üzerindeki farklı beş renk neyi ifade etmektedir. Gelin bu konudaki farklı iki düşünceyi kıyaslayalım:

Renkler Kıtaları Temsil Etmektedir:

Genel düşünceye göre bu beş rengin her biri farklı bir kıtayı simgelemektedir. Buna inananlar mavi renkli halkanın Avrupa kıtasını, sarı renkli halkanın Asya kıtasını, siyah renkli halkanın Afrika kıtasını, kırmızı renkli halkanın Amerika kıtasını ve son olarak da yeşil renkli halkanın Avustralya kıtasını temsil ettiğini ifade etmektedirler. Kıtalara yakıştırılan renklerin neye göre belirlendiğine yönelik bir bilgi bulunmamaktadır.

Renkler Ülke Bayraklarındaki Renkleri İfade Etmektedir:

Bu düşünceye göre beş halka, beş farklı kıtayı temsil etmekle birlikte, renklerin kıtalara atfedilmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Zaten beş kıtadan ülkelerin ilk katılım sağladığı olimpiyatlar 1912 Stockholm Olimpiyatları olmuştur. Bu olimpiyatlar esnasında komitenin kabul ettiği bu simge, o yıl müsabakalara katılan tüm ülkelerin bayraklarındaki ortak renklerin, beyaz zeminle birleştirilerek toplamına işaret etmesiyle ortaya çıkarılmıştır. Yani o yıl olimpiyatlara katılan ülkelerin bayrağında, beyazla birlikte, mavi, sarı, siyah, kırmızı ve yeşil renkler haricinde hiçbir renk bulunmadığından bu renklerde karar kılınmıştır.

Olimpiyatlar, insanlar arasındaki dostluk, adalet, barış ve birliktelik duygusunun teşvik edilmesi yanında farklı ırk, dil, din ve renkteki insanların birbirlerini daha iyi anlamasını amaçlamaktadır. Spor, birleştirici yönü ile bu amacı gerçekleştirmek için en önemli vasıtadır.
 

Siz de Yorum Yazın