İddaa Bayilerinin Komisyon Oranı Ne Kadar?

İddaa Bayilerinin Komisyon Oranı Ne Kadar?

2019 İddaa Bayi Komisyon Oranları Yüzde Kaç?

2019 yılı iddaa bayi komisyon oranları yüzde kaç ? Eylül ayında meydana gelen komisyon değişikliği sebebiyle iddaa bayilerinin komisyon sayılarında bir düşüş yaşandı. Bu düşüşe göre iddaa bayilerinin komisyon oranı ve geri ödeme komisyon oranı yüzde kaç oldu ? İşte tüm detaylar…

İddaa Bayilerinin Komisyon Oranı ve Geri Ödeme Komisyon Oranı

İddaa bayisi komisyon oranı :  %4.83 Geri ödeme komisyonu oranı :  %1
Geri ödeme komisyonu oranı :  %1

Bu düşüşten sonra iddaa bayileri karara tepki gösterdi ve oranların eski haline geri döndürülmesini istedi. İddaa komisyonlarının eski hallerine gelip gelmeyeceği merak edilirken uzmanların yaptığı değerlendirmeye göre oranların eski oranlara yani %7.25 ‘e geri getirilmesinin mümkün olmayacağı söyleniyor.

Kaynak: Haberport

Palandöken, yazılı açıklamasında, şubatta gerçekleştirilen İddia ihalesinden sonra ağustosta yeni uygulamaya geçildiğini anımsatarak, bayilere getirilen yeni yapıyı eleştirdi.

Canlı bahsin de yer aldığı yeni sistemin uygulanmaya başlanmasıyla esnafın "şok" yaşadığını ifade eden Palandöken, "İddaa'nın sabit bayilere ciro üzerinden verdiği yüzde 7'lik komisyon yüzde 4,2'ye indirildi ve bu da esnafımızı olumsuz etkiledi. Çünkü bayiilerimizin gelirleri internet üzerinden oynanan oyunlar nedeniyle yüzde 30-40 oranında düşmüşken bir de komisyonların aşağı çekilmesi bu kesimimizi ayakta duramayacak duruma getirdi. Umarız bu durum kısa sürede çözülür. Bayilerimizin kar oranları eski haline getirilmeli. Bu komisyon oranlarıyla bayilerimizin giderlerini dahi karşılama imkanları yok." değerlendirmesinde bulundu.

Bayilik teminatının dolardan Türk lirasına geçişinde ortaya çıkacak zarar için çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Palandöken, kurda dalgalanma yaşandığı dönemde 13 bin dolar olan bayilik teminatının 65 bin liraya çevrildiğini ancak nakit olarak bayilerden alınan 65 bin liranın 5-10 yıl sonra değerinin gereğinden fazla düşeceğini bildirdi.

Palandöken, 3 bin 300 dolar olan makine kiralarının da 3 bin 50 dolara düşürüldüğüne dikkati çekerek, "Daha önce bayilerimizden alınan 3 bin 300 dolardan 250 dolar bayilerimize iade edilmesi gerekirken şimdi bu paranın iadesi yapılmadan 3 bin 50 dolar talep edilmesi esnafımızı zora sokmaktadır. Ödenmiş bir bedelin ikinci kez istenmesi hem etik hem de doğru bir uygulama değildir." ifadelerini kullandı.
 

Siz de Yorum Yazın